Trzecia edycja konkursu na potrawę z chrzanu
Konkurs jest dla wszystkich 1579 kół gospodyń wiejskich w Wielkopolsce. W ubiegłym roku wzięło w nim udział 100 kół.
„Wydarzenie sprzyja popularyzacji kuchni regionalnej stanowiącej dziedzictwo kulinarne Wielkopolski. Koła gospodyń wiejskich, czerpiąc z lokalnych receptur i tradycji, mogą zaprezentować przed szeroką publicznością swoje unikatowe i nigdzie niespotykane potrawy z chrzanem. Motyw przewodni konkursu jest także związany z okresem Świąt Wielkanocnych, który sprzyja kultywowaniu świątecznych tradycji kulinarnych i wykorzystaniu w nich chrzanu” – powiedział Grabowski.
Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach. Podczas pierwszego etapu zadaniem uczestników będzie przygotowanie konkursowych potraw z wykorzystaniem chrzanu. Oceni je powołana komisja, która weźmie pod uwagę sposób prezentacji, wygląd, estetykę, oryginalność, walory smakowe i zapachowe.
Celem drugiego etapu będzie zabawa polegająca na rywalizacji w tarciu chrzanu na czas. Przedmiotem oceny będzie waga chrzanu utartego w trzy minuty.
Nabór zgłoszeń konkursowych trwa do 24 marca. Finał odbędzie się 5 kwietnia w Chrzanie w gminie Żerków w powiecie jarocińskim. Informacje o zgłoszeniach są na stronie urzędu marszałkowskiego w Poznaniu.
Ewa Bąkowska (PAP)
bak/ joz/
