Okres świąteczny to czas wytężonej pracy SOR-ów
Jak podkreśliła lekarka ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, problem dotyczy kilku grup pacjentów, którzy co roku przed świętami trafiają na SOR. Jedną z nich są osoby starsze, których hospitalizacja wynika często z braku opieki ze strony bliskich.
"To miara naszego człowieczeństwa, czyli stosunek do ludzi starszych. Jest to grupa ludzi, którzy trafiają przed świętami często z błahych powodów i niestety nie zawsze mogą te święta później spędzić w domu, nie z przyczyn zdrowotnych, a raczej socjalnych" – podkreśliła dr n. med. Izabela Chanek z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu.
Lekarka podkreśliła, że przedświąteczny czas to również fala urazów, które wynikają z domowych przygotowań – szczególnie wśród kobiet. "Najczęściej są to niestety kobiety, które wieszają firanki, myją okna. Apeluję do pań o dużą ostrożność" – ostrzegła.
Na SOR trafiają też osoby z dolegliwościami związanymi z nadmiernym jedzeniem i piciem alkoholu, dlatego lekarka zaapelowała o umiar. Zbyt obfite świąteczne posiłki, szczególnie w połączeniu z alkoholem, mogą prowadzić do poważnych powikłań - dodała.
"To nie jest tylko kwestia nadużycia alkoholu i ewentualnie skutków tego, ale również w połączeniu z tłustym jedzeniem (...) doprowadzają do bardzo poważnych konsekwencji ze strony przewodu pokarmowego, skutkiem wieloletnim, długotrwałym leczeniem" – wyjaśniła lekarka.
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest ostre zapalenie trzustki. "Trzustka jest bardzo specyficznym narządem, który potrafi zaburzyć pracę całego organizmu i skutki (...) mogą być bardzo dotkliwe dla pacjentów" – ostrzegła dr Chanek. (PAP)
jms/ agz/
