Chciała sprzedać buty straciła 800 złotych
38-letnia mieszkanka powiatu gostyńskiego na znanym portalu ogłoszeniowym wystawiała na sprzedaż obuwie. Tego samego dnia, za pośrednictwem komunikatora internetowego nawiązała z nią kontakt osoba zainteresowana kupnem. Po ustaleniu szczegółów dotyczących wysyłki, właścicielka butów dostała informację, że paczka została opłacona i aby potwierdzić płatność i sfinalizować transakcję musi wejść w podany w wiadomości link. Niczego nie świadoma 38-latka wykonywała polecenia zawarte w komunikacie. Po wejściu w link została przekierowana do logowania do bankowości elektronicznej. Tam podała swoje dane personalne, a następnie dokonała autoryzacji sms kodem. Po chwili z jej konta został wykonany przelew wychodzący na kwotę 800 złotych. Kobieta zgłosiła sprawę w swoim banku i zawiadomiła o sprawie gostyńskich policjantów.
Przestrzegamy!
-
Wystawiasz coś do sprzedaży na jednym z serwisów sprzedażowych.
-
Bardzo szybko pojawia się osoba zainteresowana zakupem wystawionego przez Ciebie przedmiotu. Kontaktuje się za pośrednictwem serwisu sprzedażowego, ale częściej za pośrednictwem komunikatora internetowego, bo ma Twój numer telefonu z ogłoszenia.
-
Oszust wysyła link do podrobionej strony informując, że trzeba tam wejść i zaakceptować przyjęcie pieniędzy.
-
Na fałszywej stronie zostaniesz poproszony o podanie danych karty płatniczej (co od razu umożliwia kradzież pieniędzy z konta, do którego karta jest przypisana), a coraz częściej także danych dostępowych do konta bankowego i danych osobowych (np. PESEL).
Jak ustrzec się przed tego typu oszustwami?
-
Nigdy nie podawaj numeru karty płatniczej po to, by otrzymać pieniądze! Podanie danych z karty spowoduje, że ktoś pobierze z niej pieniądze.
-
Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal sprzedażowy. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikator.
-
Zapoznaj się z instrukcjami płatności na danej platformie sprzedażowej.
-
Uważnie czytaj wiadomości z banku (SMS, e-maile, powiadomienia z aplikacji mobilnej banku). Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
-
Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy i są napisane niegramatycznie.