UWAGA właściciele zwierząt!
Pogryzienia przez psy to problem wzbudzający silne emocje i wywołujący niezadowolenie z powodu braku skutecznych mechanizmów obronnych. Napotykane przez nas niemalże każdego dnia na ulicach miast, w parkach, czy na skwerach biegające swobodnie bez kagańców i smyczy psy wywołują u nas obawę o to, czy nagle zwierzę nie stanie się agresywne i niebezpieczne.
Często źródłem zagrożenia są również psy posiadające swoich opiekunów. Świadczy to o beztroskim i nieodpowiedzialnym podejściu właścicieli psów. Szczególnie narażone na następstwa braku wyobraźni osób zobowiązanych do sprawowania opieki nad zwierzętami, są dzieci.
Jednym z zadań Policji jest podejmowanie zdecydowanych działań zmierzających do przestrzegania obowiązujących przepisów prawnych dotyczących ochrony zwierząt, utrzymania czystości i porządku w gminach oraz przepisów zawartych w kodeksie wykroczeń, w szczególności art.77 kodeksu wykroczeń.
Art. 77. [Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia]
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Policjanci mogą stosować środki oddziaływania poza karnego (pouczenia, ostrzeżenia), nakładać grzywnę w drodze mandatu karnego lub kierować wniosek o ukaranie do Sądu.
Zwykłe lub nakazane środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.
Zwykłe środki ostrożności to takie, które wynikają ze zdrowego rozsądku, są oparte na powszechnym doświadczeniu i zwyczaju. Natomiast nakazane środki ostrożności wynikają z obowiązujących przepisów prawa (Marek Mozgawa Komentarz do art. 77 Kodeksu wykroczeń, LEX 2009 r.).
Natomiast, pod pojęciem nakazanych środków ostrożności należy upatrywać wszelkich środków ostrożnego postępowania ze zwierzętami, określonych przez obowiązujące przepisy prawa. Z powyższym ściśle związane jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. Nr 77, poz. 687), wydanego na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. W powyższym akcie normatywnym Minister wskazuje na 11 ras agresywnych psów, które zawsze, niezależnie od okoliczności, muszą znajdować się na smyczy i w kagańcu, niezależnie od tego, czy zachowują się przyjaźnie w stosunku do otoczenia. Są to rasy takie jak:
1) amerykański pit bull terrier,
2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
3) buldog amerykański,
4) dog argentyński,
5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
6) tosa inu,
7) rottweiler,
8) akbash dog,
9) anatolian karabash,
10) moskiewski stróżujący,
11) owczarek kaukaski