reklama
kategoria: Na Sygnale
23 wrzesień 2024

We wtorek we Wrocławiu zaprezentujemy zmiany ustawowe, które ułatwią proces odbudowy

zdjęcie: We wtorek we Wrocławiu zaprezentujemy zmiany ustawowe, które ułatwią proces odbudowy / fot. PAP
fot. PAP
Trwają prace z udziałem odpowiednich ministrów nad zmianami ustawowymi, które ułatwią nam proces odbudowy na terenach dotkniętych powodzią; postaramy się we wtorek wieczorem we Wrocławiu zaprezentować to, do czego przekonaliśmy różnych partnerów - przekazał w poniedziałek premier Donald Tusk.
REKLAMA

W poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się posiedzenie powodziowego sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska. Szef rządu przekazał, że we wtorek wieczorem, po posiedzeniu rządu, powinien wraz z pozostałymi ministrami być z powrotem we Wrocławiu. Zaznaczył, że "w tej chwili trwają prace z udziałem odpowiednich ministrów nad zmianami ustawowymi, które ułatwią proces odbudowy". "Postaramy się jutro wieczorem we Wrocławiu zaprezentować to do czego przekonaliśmy różnych partnerów" - zapowiedział Tusk.

Jak dodał, w środę rano "też mielibyśmy możliwość spotkania się tam na miejscu, zanim będziemy wygłaszali informację późnym popołudniem w Sejmie na temat sytuacji powodziowej, bo tego typu zrozumiałe oczekiwanie od posłanek i posłów się pojawiło, więc rząd oczywiście będzie do tego gotowy".

Tusk podkreślił, że rząd chce uniknąć nadmiernej ilości zachorowań wynikających ze złych warunków sanitarnych związanych z powodzią. "Dlatego prosiłbym, żeby - po pierwsze - woda zdatna do picia była wszędzie dostępna, a - po drugie - żeby informować tak często, jak się da o tym, jaką wodę można pić" - zaznaczył. Premier zaapelował do mieszkańców terenów zalanych, by "słuchali komunikatów sanitarno-epidemiologicznych dotyczących wody". "Apeluję do wszystkich mieszkańców, aby przestrzegali tych komunikatów dla własnego zdrowia i dobra" - powiedział.

Szef rządu zwrócił również uwagę na sprawę mieszkań zastępczych dla tych, których domy zostały zalane. "Wszędzie tam, gdzie potrzebne są mieszkania zastępcze i gdzie są do dyspozycji w pobliżu hotele, my oczywiście znajdziemy środki tak, aby hotele i ośrodki wczasowe, które nie zostały uszkodzone, żeby mogły służyć jako tymczasowe miejsca zamieszkania dla wszystkich, którzy stracili mieszkanie" - podkreślił Tusk.

Jak ocenił, "jest to pod każdym względem chyba najbardziej racjonalne wyjście". "Koszta nie będą wyższe na pewno niż wynikające z instalacji tymczasowych domostw np. kontenerowych, a równocześnie zmniejszą się straty właścicieli ośrodków, hoteli, którzy byli przygotowani na przyjęcie turystów. W tym przypadku będziemy płacić za obecność w hotelach i ośrodkach tych, którzy stracili mieszkanie" - przekazał premier.

Komendant główny policji Marek Boroń poinformował, że policja, wojsko i Straż Graniczna przegrupowują śmigłowce z Dolnego Śląska w kierunku Zielonej Góry. Przekazał też, że w poniedziałek nie ewakuowano żadnej osoby, a jedna osoba jest poszukiwana.

Szef sztabu generalnego gen. Wiesław Kukuła podkreślił, że Siły Zbrojne w ramach działań przeciwpowodziowych angażują ok. 25 tys. żołnierzy, którzy koncentrują się na zabezpieczeniu wałów powodziowych i przygotowaniu infrastruktury na dojście fali powodziowej oraz na działaniach związanych z odbudową.

Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekazała, że zbiorniki przeciwpowodziowe pracują prawidłowo i powoli spuszczają wodę. Zaznaczyła, że chodzi m.in. o Polder Buków i zbiornik Racibórz Dolny.

Według komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu Dariusza Kulawinka, na terenie miasta i gminy Lewin Brzeski przywrócono dostęp do wody i gazu dla wszystkich odbiorców oraz dostęp do prądu dla 85 proc. odbiorców.

Podczas posiedzenia sztabu głos zabrali także wojewodowie. Wojewoda opolski Monika Jurek przekazała, że według szacunków straty spowodowane przez powódź wynoszą tu 2 mld 204 mln 490 tys. zł. Dodała, że front walki z usuwaniem skutków żywiołu znajduje się w tej chwili w Głuchołazach.

Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń powiedział, że trwają rozmowy z ministerstwem klimatu i środowiska na temat docelowego miejsca składowania odpadów po powodzi. Dodał, że obecnie jest wstępna zgoda na wywożenie "czym się da, byle tylko wywieźć" rzeczy zagrażających epidemiologicznie.

Wojewoda lubuski Marek Cebula raportował, że w pow. nowosolskim Odra osiągnęła 646 cm i od godz. 4.00 już się nie podnosi. Przypomniał, że podczas powodzi w 1997 r. w tym mieście Odra miała w kulminacyjnym momencie 681 cm.

Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski podkreślił, że w Gozdowicach i Bieliku w powiecie gryfińskim jest jeszcze od 84 do 126 cm poniżej stanu alarmowego, więc na razie nie ma żadnych zagrożeń. Zwrócił uwagę, że przygotowano jednak plan ewentualnej ewakuacji mieszkańców newralgicznych miejsc.

Od zeszłej niedzieli 15 września w związku z powodzią w południowo-zachodniej Polsce premier wraz z m.in. szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem, wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem przebywał w zagrożonym regionie.

W tym czasie codziennie odbywały się posiedzenia sztabów, na których rano i wieczorem przedstawiciele władz lokalnych i służb, w tym Straży Pożarnej, IMGW i Wód Polskich raportowali o bieżącej sytuacji. (PAP)

ero/ andr/ mmd/ misz/ nl/ iżu/ mwt/ dk/ kmz/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gostyń
9.2°C
wschód słońca: 06:52
zachód słońca: 16:18
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gostyniu

kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Ośrodek Kultury Hutnik, Gostyń,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-17 18:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 17:00
miejsce
Ośrodek Kultury Hutnik, Gostyń,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 16:00
miejsce
Ośrodek Kultury Hutnik, Gostyń,...
wstęp biletowany