Zabezpiecz swoją działkę
Jesień to czas, kiedy właściciele ogródków działkowych przeprowadzają ostatnie w tym roku prace porządkowe na terenie swoich posesji. Warto przy tej okazji pamiętać o zabezpieczeniu swojego mienia przed wizytą "nieproszonych gości” – wandali i amatorów cudzej własności, którzy właśnie w tym okresie niejednokrotnie wykorzystują wielotygodniową nieobecność gospodarzy.
Białostoccy policjanci przedstawiają kilka podstawowych zasad, które pomogą zabezpieczyć działkę przed włamaniem:
- podczas naszej nieobecności, nie pozostawiajmy na działce wartościowych przedmiotów.
- pamiętajmy o zamykaniu kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w budynkach.
- zanotujmy na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Urządzenia nieposiadające numerów – oznaczmy swoimi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (dzięki temu, w razie kradzieży lub zagubienia, łatwiej udowodnić, że dany przedmiot jest naszą własnością).
- uważajmy na osoby kręcące się bez celu w pobliżu działki. Przyjrzyjmy się im lub zapytajmy kogo szukają – przezorność może uchronić przed kradzieżą, a spostrzeżenia mogą być przydatne policjantom, gdyby doszło do włamania.
- sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę w sprawie niezbędnej naprawy urządzeń. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych sobie osób.
- współpracujmy z naszymi działkowymi sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek, podejrzane hałasy i obce osoby obecne na terenie ich działki, jeśli nie towarzyszy im nikt ze znanych sąsiadów.
- ubezpieczmy swój domek na działce, aby w razie nieszczęścia przynajmniej częściowo otrzymać rekompensatę za poniesione straty.
- o włamaniu niezwłocznie poinformujmy policjantów dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe, zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.